Fundusze ETF nie od dzisiaj stanowią bardzo interesujący dla inwestorów wariant inwestycyjny, który w głównej mierze służyć ma ochronie kapitału w długim okresie. To jednak tylko jedna z wielu funkcji, jakie spełnia ETF w portfelu nowoczesnego inwestora. Dla kogo fundusze ETF to świetne rozwiązanie?
Inwestor na pół etatu
Inwestowanie na rynkach finansowych od zawsze kojarzyło się społeczeństwu jako ciekawe, prestiżowe zajęcie, które obraca się wokół wykresów, dynamicznych zmian i szybko podejmowanych decyzji, kiedy na szali do zyskania jest kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Prawda o inwestycjach jest jednak nieco inna, a większość czasu pracy inwestora polega jedynie na śledzeniu wykresów w oczekiwaniu na odpowiedni sygnał transakcyjny. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, zważywszy dodatkowo na fakt, że nie każda inwestycja kończy się szczęśliwie. Jak dobrze wiemy, inwestowanie na giełdzie, na rynku walutowym czy surowcowym wiąże się z dużym ryzykiem utraty kapitału. Na szczęście ETF to propozycja dla inwestorów, którzy nie mają czasu na długotrwałe przypatrywanie się wykresom. Wystarczy, że raz przeanalizowany ETF zostanie dodany do portfela, a my nie będziemy musieli w praktyce robić nic, dopóki nie osiągnie on oczekiwanego przez nas poziomu cenowego.
Inwestor preferujący pasywny styl inwestowania
Dla kogo fundusze ETF to idealne rozwiązanie? Możesz sprawdzić tutaj, jak fundusze ETF są zarządzanie i w jaki sposób zyskują i tracą na swojej wartości. To produkt, który doceniają inwestorzy skupieni na pasywnym inwestowaniu.
Dobrze wiemy, że aktywne inwestycje w pary walutowe, akcje czy surowce to stresujący proces, który wymaga od nas ogromnego doświadczenia w obszarze analizy technicznej i fundamentalnej. Oczywiście bez tak rozległej wiedzy jesteśmy w stanie samodzielnie decydować o swoim kapitale, jednak często wiąże się to z błędnymi decyzjami. Fundusze ETF to alternatywa, która skupia się na pasywnym inwestowaniu, co z pewnością jest interesujące dla inwestorów, którzy z jednej strony nie mają dostatecznie dużo czasu, by samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne, a z drugiej strony, by brać tak dużą odpowiedzialność za własne oszczędności.
Inwestor poszukujący relatywnie tanich produktów inwestycyjnych
Nie zapominajmy o tym, że inwestycje kosztują. Zawsze pobierana jest opłata, prowizja lub spread, a ich wysokość bezpośrednio wynika ze specyfiki konkretnego produktu inwestycyjnego. W tym aspekcie fundusze ETF mogą nas zaskoczyć pozytywnie – to relatywnie niedrogi produkt, z którym wiążą się naprawdę niskie opłaty.
Jest to związane ze specyfiką funduszy ETF, czyli funduszy, których celem jest podążanie za wynikiem inwestycyjnym konkretnego instrumentu bazowego. To oznacza, że samo zarządzanie funduszem nie jest tak kosztowne, a zatem prowizje i opłaty są odpowiednio obniżone.