Owoce to dość nietrwałe produkty – przechowywanie wiąże się z zapewnieniem im jak najlepszych warunków bytowych, by zimą cieszyć się znakomitym smakiem jabłek i gruszek.

Jesień początek zbiorów owoców odmian zimowych

Sadownicy i działkowcy doskonale wiedzą, że owoce letnie nadają się głównie na przetwory i mrożonki, ponieważ ich trwałość jest bardzo krucha. Do długoterminowego przechowywania nadają się późne odmiany jabłek i gruszek. Te owoce są na tyle trwałe, że gdy zostanie im zapewnione odpowiednio chłodne i przewiewne miejsce potrafią przetrwać zimę, chyba że wcześniej zostaną zjedzone. Jak wiadomo, owoce to główne źródło witamin, składników mineralnych, makro i mikroelementów, niezbędnych w codziennej diecie, a przede wszystkim są również smaczne w każdej postaci.

Zbiory owoców przeznaczonych na składowanie przez zimę praktykuje się późną jesienią, gdy temperatura powietrza znacznie spada. Na pojemniki na owoce przeznacza się drewniane, ażurowe skrzynie do przechowywania owoców, które dla ochrony przed obijaniem się owoców można wyłożyć sianem lub słomą, co ochroni je przed nadmiernym zimnem.

Odpowiednie pojemniki na owoce

Skrzynie na owoce powinny być wykonane z naturalnego, niemalowanego drewna najlepiej desek ułożonych w ażur. Dzięki takiej wentylacji owoce poniekąd będą cały czas wietrzone.Ważną sprawą jest sprawdzanie stanu owoców – każdy psujący się egzemplarz stanowi duże zagrożenie dla całego pojemnika z owocami. Zgnilizna bardzo szybko się rozprzestrzenia zarażając ułożone koło siebie jabłka czy gruszki.Pojemniki na owoce nie powinny mieć zbyt dużych rozmiarów – utrudni to dokładne sprawdzanie stanu owoców. Zepsuty owoc należy natychmiast usunąć, bo jeżeli zlekceważymy objawy – cały zbiór będzie do wyrzucenia.

Optymalne warunki przechowywania owoców

Skrzynie do przechowywania owoców powinny stać na drewnianych podestach, w ciemnym chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Musi im być również zapewniona odpowiednia wilgotność dochodząca nawet do 90%. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, dobrym pomysłem jest wylanie wody na posadzkę w którym stoją skrzynie na owoce. Woda, parując, podniesie wilgotność powietrza, co spowoduje spowolnienie procesu wysuszania się owoców, ponieważ głównym ich składnikiem jest woda, a w suchym pomieszczeniu będzie szybciej parować. Trzeba również pilnować temperatury — zbyt niska spowoduje przemarznięcie zbiorów, a w takiej postaci nie będą się nadawały nawet na kompot

Gdy owocom w skrzyniach zapewnione zostaną optymalne warunki z pewnością będziemy się nimi raczyć ze smakiem przez całą zimę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/skrzynki-na-owoce-kurierzy-zdrowia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here