Każdy gest, nawet ten najmniejszy, może nam coś powiedzieć. Patrzysz w dół w czasie rozmowy? Bawisz się swoimi włosami? Sprawdź, co mówi twoje ciało
Jak odczytać mowę twarzy?
Odgarnianie włosów z twarzy. Pokazuje on połączenie zdenerwowania z flirtowaniem. Zwraca uwagę na kobiece zalety, czyli twarz czy szyję, i podkreśla je.
Uśmiech. W prawdziwym uśmiechu zaangażowane są także mięśnie oczu. Nie są szczerzy ci, którzy uśmiechają się dłużej niż 5 sekund, a uśmiech okazują jedynie przy pomocy ust.
Mruganie. Zazwyczaj mruga się około 6 – 8 razy na minutę. Pod wpływem stresu – częściej.
Gryzienie ust. Kiedy staramy się uspokoić, albo rozluźnić, gryziemy, ssiemy albo oblizujemy swoje usta.
Drapanie po nosie. Podczas kłamstwa zwiększa się adrenalina, rozszerzają się włosowate naczynia krwionośne i swędzi nas nos.
Skaczące spojrzenie. Świadczy ono o gonitwie myśli i o tym, że jesteśmy rozproszeni.
Kiwanie głową. Jeśli kiwasz kilkukrotnie głową, to znaczy, że jesteś zainteresowany rozmową.
Zamykanie oczu. Pocierając, zakrywając, albo zamykając oczy na dłużej zamykamy się przed sygnałami wzrokowymi, aby chronić mózg przed przetwarzaniem groźnych informacji.
Obniżanie spojrzenia. Często wykonywany nieświadomie, pokazuje pokorę u osoby, która go robi. Rozmówca automatycznie odczuwa większą empatię.
Zaciskanie ust. Zwężenie ust oznaczać będzie gniew.
Przechylanie głowy. Przechylenie głowy pokazuje, że jesteś zainteresowany rozmową.
Podnoszenie lub marszczenie brwi. Uniesienie brwi, oznacza zaciekawienie, a ich obniżenie negatywne emocje.
Patrzenie do góry lub na boki. Jeśli coś sobie przypominamy, patrzymy w górę. Jeśli przypominamy sobie coś co słyszeliśmy, patrzymy w stronę uszu. W dół patrzymy, gdy przypominamy sobie emocjonalne wydarzenia.
Jak odczytać mowę ciała?
Stanie ze złączonymi nogami. Oznacza ona szacunek do drugiej osoby.
Wygięta postawa. Wyprostowanie się w kierunku rozmówcy, jest oznaką szacunku. Jeśli ktoś dołączył do waszej rozmowy, obróć się do niego o 45 stopni, dasz mu znać, że jest mile widziany.
Stanie w rozkroku. Gdy stopy i nogi są na szerokość ramion, oznacza dominację i determinację.
Pochylenie się. Pochylamy się ku osobie, którą lubimy, a odchylamy od tej, której nie lubimy.
Przenoszenie ciężaru ciała z boku na bok lub w przód i w tył. Kołysanie ciałem, oznacza zdenerwowanie. Masz wiele różnych myśli i nie wiesz na co się zdecydować.
Masowanie czoła lub płatków uszu. Taki ruch oznacza niepokój, wrażliwość oraz słabość, gdy np. nie chcesz być poproszony do odpowiedzi.
Skrzyżowane ramiona. Może oznaczać gniew, albo postawę obronną. Ale może też oznaczać, że komuś jest zimno, albo że najbardziej komfortowo czuje się w tej pozycji.
Chodzenie. Jeśli chodzisz szybko, pokazujesz, że jesteś wydajny i kompetentny. Jeśli na luzie, to jesteś optymistą, a stanowcze osoby chodzą od pięty do palców.
Sposób siedzenia. Ci, którzy są niepewni, rozkładają się w czasie siedzenia. Nadmierne rozsiadanie się i zajęcie więcej miejsca niż to konieczne, oznacza, że dana osoba czuje się ważna. Duży rozkrok oznacza, że jesteś zły.
Co mówią twoje dłonie?
Otwarcie dłoni. Otwarte dłonie skierowane do góry, oznaczają, że jesteś otwarty na pomysły innych. Zaciśnięte pięści oznaczają, że masz silną osobowość.
Wymachiwanie rękoma. Jeśli gestykulujesz wydajesz się energiczny, przyjemny i ciepły. Ci co gestykulują mniej, widziani są jako logicznie myślący i wszystko analizujący. Nadmierna gestykulacja sprawia, że wydajemy się mało wiarygodni.
Ukrywanie dłoni. Chowanie rąk pod kolana albo wkładanie ich do kieszeni, oznacza, że chcemy coś ukryć, nie powiemy wszystkiego odnośnie danej historii.
Zajmowanie się paznokciami. Bawienie się paznokciami i skórkami pokazuje niskie zaufanie i bojaźliwość.
Położenie stóp. Jeśli palce stóp skierowane są do środka, pokazuje to, że czujesz się nieswojo i niepewnie.
Kręcenie stopami. Ruszamy nogami i uderzamy piętą o podłogę, gdy czujemy się nieswojo i chcemy się rozluźnić. Może to też pokazywać, że próbujemy uciec od danej sytuacji.
Krzyżowanie nóg. Podniesione do góry palce oznaczają, że mamy pozytywne odczucia co do rozmówcy, a także zwracanie ich w kierunku osoby bardziej przystępnej.
Palce stóp skierowane do drzwi. Jeśli palce stóp skierowane są w stronę drzwi, to znaczy, że dana osoba ma dość rozmowy i chce wyjść.