Nauka języka niemieckiego jest niezwykle popularna, a wiele osób planuje ją rozpocząć w niedalekiej przyszłości. Dla wielu osób czynnikiem hamującym rozpoczęcie wysiłków w kierunku przyswojenia mowy bogatych sąsiadów Polski jest brak możliwości wzięcia udziału w kursach stacjonarnych, które nie dają tak wymaganej dziś elastyczności.
Kursy online – jak wyglądają w praktyce?
Kursy online można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszy z nich bardzo przypomina kurs stacjonarny, gdyż zajęcia również odbywają się w grupie, a prowadzi je zawsze lektor, robiąc to w ustalonym dniu i w ustalonej godzinie. Taka nauka w formie wideokonferencji przy użyciu platformy kursowej niewiele różni się od kursu tradycyjnego i również nie daje upragnionej elastyczności, chociaż w tym przypadku przynajmniej nie trzeba wychodzić z domu, by przyswajać język.
Zupełnie innym rodzajem kursów są te, które dają dowolność co do czasu nauki, gdyż nie dochodzi w nich do codziennej interakcji na żywo z lektorem. Składają się one z multimedialnych i interaktywnych lekcji, które przekazują w łatwo przyswajalnych porcjach potrzebny materiał gramatyczny i leksykalny, a po każdej przyswojonej dawce wiedzy dany materiał można przećwiczyć. Bardzo często kursy takie występują w postaci aplikacji mobilnej, co sprawia, że są one niezwykle wygodnym sposobem nauki, gdyż kurs zawsze nosi się w kieszeni.
Skuteczność kursów online – jak wypada w praktyce?
Liczne badania, a także doświadczenia osób uczących się niemieckiego z użyciem powyżej wymienionych form nauki, wskazują na bardzo wysoką skuteczność. Nauka języka niemieckiego przez Internet nie tylko jest tak samo efektywna, ale czasem może być skuteczniejsza od tradycyjnego kursu.
Dotyczy to w szczególności kursów dających dużą elastyczność, które są zazwyczaj o wiele ciekawsze i dają możliwość szybszego przerabiania materiału, podczas gdy tradycyjne kursy często znacznie zaniżają tempo nauki, które dopasowane jest przede wszystkim do osób o słabszych umiejętnościach przyswajania wiedzy.
Należy jednak wspomnieć, że żaden kurs nie zastąpi wykorzystania języka w praktyce, a wszelkie materiały i ćwiczenia powinny być traktowane jedynie jako baza do poszukiwań praktycznych zastosowań materiału w prawdziwych interakcjach z rodzimymi użytkownikami niemieckiego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.