Miesiączka oznacza zwykle m.in. bóle brzucha i ogólne osłabienie organizmu. Aby zagwarantować sobie komfort i wygodę, lepiej unikać wysiłku fizycznego i oszczędzać siły, a także trzeba wybrać odpowiednie zabezpieczenie – tampony lub podpaski. Poniżej plusy i minusy tych produktów.
Oba rodzaje zabezpieczeń mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Oba produkty mają wiele plusów i warto z nich korzystać zależnie od sytuacji. Poniżej ich wady i zalety – łatwiej zdecydujesz, co jest dla Ciebie lepsze i wygodniejsze – podpaski czy tampony.
Podpaski – plusy i minusy
Łatwe w stosowaniu. Przede wszystkim podpaski są łatwiejsze w stosowaniu – to ważne zwłaszcza dla młodych dziewcząt, które jeszcze nie współżyły. Z pewnością warto wybrać ten rodzaj zabezpieczenia ze względu na zdrowie pochwy – krew wydostaje się bez przeszkód na zewnątrz.
Najzdrowsze rozwiązanie. Nosząc podpaski, nie trzeba martwić się, że wystąpi wstrząs toksyczny. Jeśli zaś pojawi się jakaś infekcja czy stan zapalny, można monitorować postęp choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Szeroki wybór podpasek. Dużą zaletą jest także szeroki wybór produktów – supercienkie, superchłonne, ze skrzydełkami, w różnym rozmiarze, zapachowe itd. Dzięki temu można znaleźć odpowiednie dla siebie, zależnie od obfitości krwawienia i sytuacji.
Osobną kategorię stanowią również duże podpaski dla cierpiących na np. nietrzymanie moczu, infekcje pochwy czy obfite upławy. Wyróżniamy także niewielkie wkładki higieniczne, które warto nosić już po zakończeniu miesiączki, aby na wszelki wypadek dodatkowo zabezpieczyć bieliznę.
Wady podpasek. Podpaski wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami – nie jest wskazana aktywność fizyczna, nie są też gwarancją dyskrecji, zdarza się, że wywołują alergie i podrażnienia, a w sezonie letnim odparzenia.
Przede wszystkim trzeba też pamiętać, aby je regularnie zmieniać, np. co 1-2 godziny, gdyż w innym wypadku można poczuć znaczny dyskomfort i doprowadzić do stanu zapalnego lub infekcji.
Tampony – plusy i minusy
Komfort i dyskrecja. Tampony z pewnością zapewniają większą dyskrecję, a zatem komfort psychiczny. Są niewidoczne, nawet jeśli założymy obcisłą spódnicę lub sukienkę. Warunkiem jest jednak ich właściwe założenie. Co równie ważne, nie trzeba martwić się z nimi o charakterystyczny zapach.
Aktywny tryb życia. Można też uprawiać sport, jeśli czujemy się na tyle dobrze – np. bieganie, jazdę na rowerze, ale także pływanie. Prawidłowo dobrany i założony tampon nie powinien być w ogóle odczuwalny, a zatem nie przeszkadza w aktywności fizycznej.
Różne rodzaje tamponów. Tampony, podobnie jak podpaski, występują w różnych rodzajach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do stopnia obfitości krwawienia, wieku itd. Najmłodszym dziewczętom polecane są tzw. minitampony, które nie naruszą błony dziewiczej.
Wady tamponów. Przede wszystkim warto zapamiętać, że należy stosować tampony z rozsądkiem, często je wymieniając. Ich wybór wiąże się bowiem z pewnymi zagrożeniami – zbyt długo niezmieniony tampon może doprowadzić do infekcji, zakażeń, zespołu septycznego. Takie ryzyko nie dotyczy kobiet stosujących podpaski.
Stosowanie tamponów wymaga jeszcze większej regularności w ich zmienianiu niż przy podpaskach. Trzeba dokładnie umyć ręce przed ich aplikacją oraz po niej. Najdłużej jeden tampon można nosić przez około 6-8 godzin, mimo że dla własnego komfortu powinniśmy zmieniać je znacznie częściej. Może też zdarzyć się, że po dłuższym stosowaniu tamponów wystąpi np. pieczenie, swędzenie lub suchość w pochwie, a wtedy wskazana jest przerwa w ich zakładaniu.
Tamponów nie należy też stosować poniżej 12. roku życia, odradzane są one także kobietom, które często cierpią na stany zapalne i infekcje pochwy, mają obfite miesiączki albo zdecydowały się na spiralę wewnątrzmaciczną.