Wizualizacja procesów przemysłowych jest to bardzo ważne narzędzie. Taka wizualizacja pozwala na bardzo duże ułatwienie (szczególnie klientom) wyobrażenie sobie jak wyglądają wszelkie procesy, archiwizacja danych, wyświetlanie alarmów, jak i sterowanie. W tym przypadku wykorzystujemy specjalne oprogramowania komputerowe.
Oprogramowania komputerowe jako nasza przyszłość.
Jednym z oprogramowań komputerowych zajmujących się wizualizacją procesów przemysłowych jest SCADA. Taką funkcję wykonawczą w automatyce pełnią sterowniki PLC. Wykonują one także główny program, który steruje całym tym procesem technologicznym.
Nie dziwi więc nikogo, że mają one bardzo dużą przewagę nad PC albo zwykłymi komputerami przemysłowymi. Tego typu komputery PC mają słabe systemy operacyjne. Bardzo często się zdarza, że są one atakowane przez najróżniejszych hakerów.
Komputery PC – czy są dobre? (wizualizacja procesów przemysłowych).
Oczywiste jest, że lepiej jest skorzystać ze sterowników PLC. Nie powinno się przecież ryzykować. Jeżeli natomiast posiadamy kilka niezależnych systemów w naszym przedsiębiorstwie, SCDA to wprost idealne narzędzie. Taka wizualizacja procesów przemysłowych jest naprawdę bardzo ważna i nie można robić tego na byle jakim sprzęcie. Jeżeli już na taką wizualizację się decydujemy, zróbmy to jak należy.
Osobiście uważam, że takie wizualizacje procesów przemysłowych bardzo pomagają nam w zmniejszeniu kosztów procesów produkcyjnych. Nie można natomiast całej odpowiedzialności na maszyny i innego rodzaju komputery.
SCADA – bardzo przydatny oraz korzystny dla nas wszystkich system informatyczny.
Oprócz tego, że ten bardzo znany i rozchwytywany system informatyczny SCADA archiwizuje wszelkie pomiary z urządzeń albo z czujników, jak i przedstawia je jako wykresy graficzne.
Jeżeli okaże się, że będziemy zmuszeni stworzyć taki system wizualizacji procesów przemysłowych dla jakiegoś inwestora – nie ułatwiajmy pracy obsłudze. Bardzo ważną informacją jest to, żeby nie kasować żadnych alarmów przez komputer stacjonarny. Jeżeli będzie jakaś awaria – niech operator, który się tym zajmuje pójdzie osobiście sprawdzić co się dzieje. Nie zawsze bowiem warto jest w 100% zaufać komputerom.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec