Wyświetlacze TFT, których jakość wynika z zastosowania matryc aktywnych. Swoimi wysokimi parametrami zachęcają do wykorzystywania ich w różnych urządzeniach. Stosuje się je praktycznie wszędzie, a zwłaszcza w przemyśle. Gdzie dokładnie stosuje się wyświetlacze TFT i dlaczego tak dobrze się sprawdzają?
Wyświetlacz TFT w wymagającym komputerze
Pierwszym miejscem, gdzie możemy znaleźć wyświetlacz TFT jest oczywiście komputer lub laptop. Jednak znacznie częściej będzie można natknąć się na takie rozwiązanie tam w komputerach firmowych lub należących do freelancerów z określonych grup zawodów. Dlaczego tak jest?
Wyświetlacze TFT LCD mają bardzo wysoką jakość i pozwalają na uzyskanie wysokiej rozdzielczości. Zatem ich zastosowanie w domowych komputerach może nie mieć po prostu sensu i być zbyt kosztowne. Natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku firm i zawodów, gdzie precyzyjny ekran jest koniecznością. Dlatego też można je spotkać w komputerach grafików, architektów, inżynierów i konstruktorów.
Cienkie ekrany
Nie będzie zaskoczeniem, jeśli powie się, że wyświetlacz TFT można znaleźć w płaskim telewizorze najnowszej generacji. Konstrukcja matrycy i całego wyświetlacza pozwala na stosowanie go w telewizorach nowej generacji. Dzięki temu telewizory są lżejsze oraz bardziej płaskie, co pozwala zawiesić je na ścianie.
Oczywiście możliwość taką dają również tradycyjne ekrany LCD. Jednak wówczas obraz nie będzie odznaczał się tak wysoką jakością obrazu. Rozdzielczość będzie mniejsza, a barwy mniej wyraziste. Może mieć to kluczowe znaczenie zwłaszcza w telewizorach i ekranach służących do prezentacji precyzyjnych grafik i innych zaawansowanych graficznie treści. W domu może mieć to wpływ na doznania estetyczne podczas oglądania, ale już w przypadku firmy na odbiór i rozumienie treści.
Wyświetlacz TFT ekranem maszyny
Wyświetlacze z technologią TFT stosuje się także tako rozwiązania w przemyśle produkcyjnym i przetwórczym. Stanowią one idealne rozwiązanie jako ekran przy maszynie wymagającej precyzyjnego sterowania i dokładnej kontroli.
Dodatkowo można ekran wyposażyć w panel dotykowy, choć w przypadku niektórych producentów może mieć to wpływ na jakość obrazu. Co więcej, niektóre wersje ekranów mogą być stosowane nawet na zewnątrz.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem